top of page

MEN UNDER 40

Team

Alma Mater

Glace Bay High School

Region

Glace Bay

Name

MU40 (Callaghan)

Roster

Name

Year Graduated

Jamie Callaghan

2008

Tim Cadegan

2001

Milan Gardiner

2003

Patrick Gordon

2002

Shannon McPhee

2003

Billy MacNeil

2004

Kyle MacDonald

2013

Cody MacPherson

2010

Roy Karam

2014

Aaron McPhee

2014

Pat Simms

2012

Jordan McNeil

2008

Mike Gouthro

2015

Team

Alma Mater

Citadel High School

Region

Halifax

Name

MU40 (Dixon)

Roster

Name

Year Graduated

Carmon Dixon

2012

Stephon Bruce

2016

Issac Downey

2016

Sheron Simmonds

2016

Chris Johnson

2012

Mar Housen

2018

Danny Cain

1998

Danny Boil

2016

Sam Dixon

2016

Luke Turnbull Miline

2022

Team

Alma Mater

BEC Bears

Region

New Waterford

Name

MU40 (O'Quinn)

Roster

Name

Year Graduated

Jeremy O’Quinn

2021

Benjamin Kearney

2023

Ethan McNuel

2023

Morgan Hiller

2022

Cody Leadbeater

2013

Jason Murphy

2019

Keigan Madden

2014

Mitchell Rutledge

2018

Robert Odo

2019

Parker McSween

2023

Team

Alma Mater

Memorial High School

Region

North Sydney

Name

MU40 (Skinner)

Roster

Name

Year Graduated

Michael Skinner

2016

Brandon Forrest

2020

Lyndon Quirk

2022

Carson Bardswich

2022

Austen Carey

2022

Samuel Gardner

2023

Louis Nolin

2022

Michael MacGillivary

2017

Abush Butler

2021

Mitchell Davis

2020

Mitchell Harris

2021

Jacob Keagan

2017

Evan Jardine

2017

Robin Heggemann

2016

Team

Alma Mater

High School All Stars

Region

Cape Breton

Name

MU40 HSAS

Roster

Name

Year Graduated

Luke MacKinnon

2024

Logan Leblanc

2024

Oliver Todd

2024

Ryan Wadden

2024

Jonathan Robinson

2024

Bryce White

2024

Hunter Doucette

2024

Justin Carroll

2024

Gabe McPhee

2024

Isaiah Alleyne

2024

Team

Alma Mater

Memorial High School

Region

North Sydney

Name

MU40 MH (Bishop)

Roster

Name

Year Graduated

Graham Bishop

2017

Austin Sullivan

2018

Dylan Quirk

2018

Zack Sutherland

2016

Nick Sutherland

2022

Koby Carroll

2022

Hayden Carroll

2019

Jacob Buis

2017

Eddie Power

2013

Brad States

2011

Team

Alma Mater

Memorial High School

Region

North Sydney

Name

MU40 MH (Cordy)

Roster

Name

Year Graduated

Steven Cordy

2004

Ryan Cordy

2004

Kenneth MacQueen

2004

Jack MacNeil

2004

Paul MacQueen

1998

Max MacQueen

2018

Dan Thistle

2005

Tyler Spooney

2008

Josh Spooney

2006

Matthew Alderson

2004

Matthew Romeo

2005

Aron Ashton

1980

Team

Alma Mater

New Glasgow

Region

New Glasgow

Name

MU40 NG (Williams)

Roster

Name

Year Graduated

Nelson Williams

2013

Bradley Johnson

2012

Nick MacNeil

2014

Dimitri Martin

2015

Tyler Pictou

2021

Brayden McDonald

2023

Kyle Fraser

2010

Newt Glasgow

2019

Taurean MacLean

2014

Memphis Paul

2023

Jordan Cromwell

2013

Team

Alma Mater

North Nova Education Centre

Region

New Glasgow

Name

MU40 NN (Sillyboy)

Roster

Name

Year Graduated

John Sillyboy

2012

Marcus Maclean

2012

Grayson MacDonald

2012

Hudson Mcgraggor

2023

Dakota Fitt

2023

Carmelo Desmond

2021

Jack Smith

2021

Ben Prokop

2020

Team

Alma Mater

Pugwash District High School

Region

Pugwash

Name

MU40 PD (Taylor)

Roster

Name

Year Graduated

Damon Taylor

2020

Jeff McDonald

2018

Sam Wade

2018

Patrick Liebmann

2018

Ryan MacInnis

2018

Cameron Purdy

2021

Adam Blair

2018

Lucas Morrison

2014

Garrette Vanderslyk

2016

Nick Jamieson

2022

Alex Rushton

2017

Caleb Pye

2016

Team

Alma Mater

Riverview Rural High School

Region

Sydney River

Name

MU40 RH (Mersereau)

Roster

Name

Year Graduated

Mitchell Mersereau

2020

Corson O'Rourke

2020

Nick MacLeod

2023

Coby Tunicliff

2021

Thomas MacDonald

2023

Braeden Redshaw

2021

Gareth Mackinnon

2021

Eli Tunnicliff

2023

Kelson Devereaux

2010

Anthony Lecky

2023

Josh Crocker

2020

Ethan Merlin

2018

Noore Shullaih

2022

Team

Alma Mater

Riverview High School

Region

Coxheath

Name

MU40 RH (Tighe)

Roster

Name

Year Graduated

Jackson Tighe

2014

Vince MacKinnon

2014

Jared MacInnis

2014

Ryan MacLean

2014

Brydyn Coffie

2012

Derek Lothier

2010

Matt Moore

2011

Mike Keough

2013

Jeff Green

2010

Tyler Stone

2012

Jeremy Piovesan

2011

Cody Timmons

2011

Andrew Dallaway

2011

bottom of page